BELÜFTUNG
HIŠNA REKUPERACIJA
Rekuperacijske enote se uporabljajo za prezračevanje stanovanskih in poslovnih objekov, kjer želimo varčno ravnati z energijo. Toplota odpadnega zraka se s pomočjo rekuperacijske naprave prenese na sveži dovodni zrak.
Za prezračevanje uporabljamo toplotne črpalke, ki jih glede na princip delovanja delimo na:
- Mehanske toplotne črpalke
- Absorpcijske toplotne črpalke
Termo-kemične toplotne črpalke
Mehanske toplotne črpalke
Bistvo teh črpalk je uporaba kompresorja, ki za svoje delovanje ponavadi potrebuje električno energijo ali včasih tudi motor z notranjim izgorevanjem. Za enoto dovedene električne energije lahko dobimo tri enote sproščene toplotne energije, ki jo v gospodinjstvu ponavadi uporabimo za pripravo tople sanitarne vode.
Princip delovanja
Hladivo (tekočina z nizko temperaturo uparevanja), ki kroži v sistemu toplotne črpalke sprejme med uparevanjem v uparjalniku toploto iz kamnin, podzemne vode ali zraka. S pomočjo kompresorja se nato nastala para stisne, pri čemer pride do zvišanja pritiska in temperature. Po izstopu iz kompresorja vroča para prehaja v kondenzator, kjer odda energijo hladnejši okolici oz. ogrevanemu mediju. Tekočina nato potuje skozi ekspanzijski element, v katerem se zaradi zmanjšanja gostote ohladi. Iz ekspanzijskega elementa tekočina prehaja ponovno v uparjalnik.
Absorpcijske toplotne črpalke
Absorpcijska toplotna črpalka omogoča, da se lahko dovedena primarna energija plina ali tekočine neposredno pretvori v grelno ali hladilno energijo brez vmesne pretvorbe v električno energijo. Pri tem izkoriščajo sposobnost tekočin ali soli, da absorbirajo pare delovnih tekočin oz. hladiv.
Običajna delovna para v absorpcijskih sistemih sta:
- Voda kot hladivo in litijev bromid kot absorbent
- Amoniak kot hladivo in voda kot absorbent
Termo-kemične toplotne črpalke
Glede na vir toplote delimo toplotne črpalke:
- Atmosferske toplotne črpalke
- Geotermalne toplotne črpalke
Atmosferske toplotne črpalke
To je najobičajnejši tip toplotnih črpalk, ki črpa toplotno energijo iz zraka. Uporabljamo jih predvsem za pripravo sanitarne vode, lahko pa tudi za ogrevanje prostorov. So zelo preproste naprave za montažo in vzdrževanje, vendar je njihova slabost ta, da učinkovitost pada s temperaturo zraka, ki je lahko v našem podnebnem pasu precej variabilna in nam ne more zagotoviti konstantne dobave energije.
Geotermalne toplotne črpalke
Ta tip črpalk izkorišča toploto iz zemlje ali vode in se lahko črpa na različne načine. Najbolj enostaven način je položitev cevi v zemljo na globini 2 - eh metrov. Naslednji način je izkoriščanje toplote podtalnice, za kar je potrebno kopati globlje in izkoriščanje toplote termalne vode. Slednji sta povezani s pridobivanjem dovoljenj in visokimi investicijskimi vložki. Zanimanje strank se pojavlja predvsem pri novogradnjah in izvedbi sanacij.
Shematski prikaz poteka kanalov v stanovanjskih objektih: