ERDGAS
En sam energetski vir, ki vas hrani, umiva s toplo vodo, pozimi greje in poleti hladi. Zemeljski plin je energent, katerega uporaba zelo hitro narašča.
Je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, sicer pa je sestava odvisna od nahajališča.Nahaja se pod zemljo, običajno skupaj z nafto, saj tudi nastaja na podoben način kot nafta.
Zemeljski plin je najčistejše fosilno gorivo z najmanjšo emisijo CO2 pri izgorevanju, je vsestransko uporaben in v primerjavi z drugimi fosilnimi gorivi energijsko učinkovit.
Vsestranskost uporabe
Velika prednost zemeljskega plina je raznolikost in vsestranskost njegove uporabe.
Uporabljate ga lahko za:
- kuho,
- pripravo tople sanitarne vode,
- ogrevanje prostorov,
- hlajenje prostorov
Plinski kotli zavzamejo le malo prostora. Montirani so lahko v kopalnici ali vgrajeni kot kuhinjski element, saj okolice ne ogrevajo neposredno.
Ogrevanje
- Ogrevanje z zemeljskim plinom je nadvse udobno, saj nastavite željeno temperaturo in čas vklopa peči na termostatu;
- pozabite lahko na skrbi glede količine preostalega goriva;
- skladiščenje pri ogrevanju z zemeljskim plinom ni potrebno;
- stroški vzdrževanja kurilnih naprav so nižji.
Priprava tople sanitarne vode
Zemeljski plin je nenehno na razpolago, zato vam je na voljo toliko tople vode kolikor je potrebujete. V večstanovanjskih objektih je priprava vode centralna, za individualna stanovanja pa posamična.
Prihranek prostora
Uporabniki zemeljskega plina ne potrebujejo skladiščnega prostora. Zemeljski plin prihaja v domove po plinovodnem omrežju in je na razpolago kadar ga potrebujete: podnevi in ponoči.
Investicija, vzdrževanje in plačevanje
Investicija
Ko se odločite za zamenjavo starejše kurilne enote (na kurilno olje) z novo (na zemeljski plin, ki ima boljši izkoristek primarne energije), so prihranki goriva še večji, kot je prikazano na grafu.
Prihranki primarne energije lahko znašajo do 25%, z uporabo tako imenovane kondenzacijske tehnike pa jih je mogoče povečati za dodatnih 15%.
Investicija v predelavo kurilne enote se hitro povrne in ogrevate se bistveno ceneje.
Nižji stroški vzdrževanja
Pomembni prednosti zemeljskega plina sta tudi:
- daljša življenjska doba kurilnih naprav;
- nižji strošek vzdrževanja.
Dimni plini, ki nastajajo pri zgorevanju zemeljskega plina, namreč ne vsebujejo žvepla, pepela, saj ni prašnih delcev.
Sprotno plačevanje porabe
Porabo zemeljskega plina plačujete po dejanski porabi, ki se odčita na plinomeru za preteklo obdobje. Pri večini drugih goriv morate financirati lastno zalogo.
Nižje emisije toplogrednih plinov
Zemeljski plin je med vsemi fosilnimi gorivi najprijaznejši do okolja. V primerjavi s premogom in nafto vsebuje zanemarljivo malo žvepla, nizke so tudi ostale vrednosti škodljivih snovi, ki se sproščajo pri gorenju, in sicer:
- ogljikovega dioksida (CO2),
- ogljikovega monoksida (CO),
- dušikovih oksidov (NOx) in
- prašnih delcev (saj).
Pri zgorevanju zemeljskega plina se v zrak sprošča za približno tretjino manj CO2 kot pri zgorevanju premoga ter za približno četrtino manj kot pri zgorevanju kurilnega olja. Ogljikov dioksid je eden glavnih povzročiteljev učinka tople grede in segrevanja ozračja. Zato si mednarodna skupnost prizadeva za znatno znižanje emisij tega plina.
Primerjava emisijskih vrednosti pri uporabi različnih energentov.