WÄRMEPUMPEN
Možnosti uporabe toplotnih črpalk so različne.
Lahko jih uporabljamo za segrevanje sanitarne vode in posredno hlajenje prostorov. Uporaba reverzibilnih toplotnih črpalk omogoča ogrevanje in hlajenje individualnih stanovanjskih objektov.
Možna je tudi uporaba odpadnega zraka kot vira toplote za toplotno črpalko. V tem primeru se prostori v stanovanjskem objektu zračijo in sočasno ogrevajo. To omogoča vgrajen rekuperator toplote, v katerem se vrši izmenjava izrabljenega zraka s svežim zrakom.
Toplotna črpalka zrak-voda za segrevanje sanitarne vode in posredno hlajenje prostora
Za pripravo tople sanitarne vode najpogosteje uporabljamo toplotno črpalko
Povprečna štiri članska družina dnevno porabi 200 do 250 litrov tople sanitarne vode temperature 50 °C, za kar potrebujemo od 10 do 12 kWh energije. Toploto (6 do 8 kWh), potrebno za segrevanje vode, odvzamemo prostoru (na primer shrambi ali kleti), ki se v času obratovanja toplotne črpalke ohladi za 3 do 5 °C.
Priprava tople sanitarne vode s toplotno črpalko
Za segrevanje sanitarne vode s toplotno črpalko imamo mnogo možnosti, prav tako so različne izvedbe hranilnikov toplote. Toplotne črpalke za ogrevanje, prezračevanje in hlajenje so predvsem zanimive za ogrevanje NEH in PH (nizkoenergijskih in pasivnih hiš), kjer za pasivno hlajenje koristimo kot izvor hladu zemljo, vrtino ali zrak. Z vgradnjo reverzibilne toplotne črpalke lahko prostore tudi hladimo.
Voda ni kot zrak
Zraka je v naravi neomejena količina, medtem ko je voda dandanes marsikje že redka dobrina.
Ogrevanje s toplotno črpalko
Sisteme s toplotno črpalko načeloma izvedemo tako, da lahko z njimi ogrevamo in hladimo objekt. To je z energetskega, ekološkega in ekonomskega vidika najugodnejša rešitev.
Kot vir toplote se pri toplotnih črpalkah
Odlika tovrstnih toplotnih črpalk je možnost samostojne uporabe skozi vso leto brez kakršnekoli pomoči drugih virov ogrevanja.
Za črpanje podtalnice potrebujemo vodno dovoljenje, vodo pa je potrebno pred pričetkom del kemično analizirati. Podtalnica je torej zaradi relativno visoke temperature idealen vir toplote, saj z njo dosegamo visoka grelna števila. Vidimo, da je vodni vir energetsko najučinkovitejši (v povprečju celotnega leta). Toplotna črpalka se namesti v kotlovnico, kjer se poveže z ogrevalnim sistemom, poleg objekta samega pa je mogoče ogrevati tudi sanitarno vodo.